guzelcamli Turlar

İzmir – Güzelçamlı Turu ile Deniz Sezonunu Açtık !


Ben, Abdulrahman ve Muhammed Ali olmak üzere üç arkadaş,  geçen hafta sonumuzu değerlendirmek için  ajandalarımızı ve hava durumunu takibe aldık.  Nihayet, çarşamba günü hem hepimizin müsait olduğu hemde havanın müsait olduğu kesinleşmiş oldu.

***

Hava durumu

Cumartesi günü hava gayet güzel ve sıcaktı ancak pazar günü hem soğuk hemde 25 km/sa hıza ulaşan rüzgar olacaktı ve bu tam karşımızdan esecekti. Ayrıca pazar sabahına karşın yağmur ihtimali de vardı. Tüm bu ihtimalleri göze aldık ve cuma günü yola koyulduk.


guzelcamli00 ***

İzban ile

Cumartesi havanın güzel olmasından istifade edip Şubat ayında denize girmek istiyorduk. Ancak denize girebilmemiz için güneş batmadan Güzelçamlı’da olmamız gerekiyordu. Bu yüzden Tepeköy’e kadar uzatılan İzban’ı kullanarak turu buradan başlattık zira hepimiz zaten geç kalkabilmiştik.

guzelcamli01

Burada ufak bir not eklemek istiyorum; İzban’da trenler doğrudan Tepköy’e kadar gitmiyor. Cumaovası’nda inip yine aynı istasyondan herhangi bir ücrette ödemeden başka bir trene binip öyle devam ediyorsunuz. Ancak bu ikinci tren ilk trene göre daha küçük oluyor.( 1 veya 2 set)

İzban’ı kullanarak, Tepeköy’den Güzelçamlı’ya 73 km mesafe ile varabilecektik.

Bu kadar yazı yeter, gerisine fotoğraflarla devam edelim :)

guzelcamli02 guzelcamli03 guzelcamli05

Deniz

Ve sonunda akşamüstü de olsa denize girebilmeyi başardık.

guzelcamli06 guzelcamli07

Not: Sahil olabildiğince uzanıyor, halka açık ve zemin kum. Su 14-15 dereceydi sanırım ve çok temizdi. Yakında bulunan ve açık bırakılan bir duş yerini kullanarak duş aldık. Bizden başka manyak olmayınca her yer bizimdi :)

***

Kamp

Başka bir yere kamp atma düşüncemiz vardı ancak sahil hoşumuza gitti ve hemen denize girdiğimiz sahile kampımızı atıverdik.

guzelcamli09

***

Pazar Günü

Sabaha karşı yağan yağmurun ardından, pazar gününe çok rüzgarlı bir hava ile uyandık, hızlıca toparlandık ve bir kahvede kahvaltımızı yaptık. Ardından milli parka ve Zeus Mağrasına gittik.

İlginç bir bilgi: Zeus mağrasına aslında ben 3 yıl önce yazın girmiştim ve donmuştum ancak bu sefer suyun sıcaklığını kontrol ettiğimde 14-15 derece gibiydi. Mağara ağzı korunaklı olduğundan eğer bu mevsimde suya girmek isterseniz deniz için bir alternatif burası.

***

Milli Park

Milli Park’a giriş ücretli. Yaya veya bisikletli girişler kişi başı 4,5 TL. Ancak öğrenci iseniz ve öğrenci kimliğiniz yanınızda ise bu tutarın yarısı kadarını ödeyip %50 indirimli giriş yapabiliyorsunuz. İşte milli park içinden bazı görüntüler:

SON NOTLAR:

Kamp attığımız sahil bölgesinde kimse bize karışmadı.A ancak devamlı bir şekilde jandarma sahil boyunu insan kaçakçılığını önlemek için kontol ediyor, devriye geziyor. Zira bizde milli parkta gezinirken sahile vurmuş birkaç can yeleği ve şişirilmiş iç lastik gördük. Hatta çöpte daha fazlasını gördük. Eğer buralarda kamp atacaksanız biraz daha dikkatli olmanızı öneririz.

Sayaç Bilgileri ( Gidiş-Dönüş Toplam):

Toplam Mesafe: 182 km
Ortalama Hız: 17,6 km/sa
Max Hız: 56,5 km/sa


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir