Nif-Zirve Turlar

Nif Dağı Zirve Turu


Pazar günü saat sabah 7’de 11 arkadaş daha önce denemediğimiz bir rota üzerinden koyulduk yola…

Hafta sonu için düşündüğümüz Nif Dağı turunda plan, dağın eteklerinde olan balık çiftliğine ulaşmak, olursa zirve yapmaktı.

Ancak cumartesi günü akşamı yaptığımız tur planında hedefin yönü doğrudan zirve oldu ve daha önce planlanan Kemalpaşa’dan tırmanış yerine Kavaklıdere’den tırmanmaya karar verdik.

Gece karanlığına kalmamak için arkadaşlarla sabah saat 6.30 da Manisa kavşağında buluşma, saat 7 de ise hareket etmek ve aşağıdaki rotayı takip etmek üzere anlaştık.

http://www.mapmyride.com/routes/view/341459631

Uzun bir yol olacağından ve aramızda bu rotanın tamamını deneyen olmadığından tam donanımlı olmak gerekiyordu. Daha önce Nife Kemalpaşa üzerinden tırmanmıştım, bu yüzden bu rota ve bu mevsim için 2-3 litre su harcayabileceğimizin ön görüsüyle beraber rota üzerindeki su kaynaklarını bilmediğimizden yanımıza yeterince su aldık.

Nitekim rota üzerindeki tek su kaynağı Kavaklıdere’deydi. Yani rotamızın başlangıç noktasına göre 14,50. Km de.

IMAG0444

Önceki deneyimlerime göre de aşağıdaki alışverişi tur öncesi akşamı yaptım. Tutumuz sabah saat 7 de başlayacaktı ve bu saatte açık market bulamazdım. Sadece ekmeği sabah Kavaklıdere’de fırından aldım.

  • 2 adet powerade
  • 2 litre su
  • 2 adet 400gr barbunya pilaki konserve 
  • 1 ekmek
  • Çok sayıda gofret*

Eğer böyle bir doğa turuna gidecekseniz yanınıza bol miktarda karbonhidrat almanızı tavsiye ediyorum.

Manisa Kavşağından itibaren zirveye çıkışımız 6,5 saat sürdü, inişimiz ise 2,5 saat. Çıkışta bizi zorlayan en zor yol 24.km ile 25.km arasındaki yoldu.İşte o zorlu parkur:

 

nif_zorlu-tirmanis

Haritadan bakarak arada düzgün bir yol  olmasa bisikletlerimizi elimizde çıkarabileceğimizin risklini almıştık. Ancak oraya vardığımızda bizi çok ciddi bir eğim karşıladı. Buradan bisikletler ile çıkmakta epey zorlandık. Bu yüzden eğer zirveye kadar gitmeyi düşünüyorsanız bu rotayı çıkış için önermiyorum.

Eğer zirve yapmayı düşünüyorsanız size önerim Kemalpaşa tarafından çıkmanız, dönüşte ise yukarıda paylaştığım, Kavaklıdere rotasından gelmeniz olacaktır. Bu sayede inişte faklı manzaralar görmüş olacak ve eğer Bornova tarafında oturuyorsanız mesafeyi kısaltmış olacaksınız.

Ve zirve…

1549422_559128184172877_2009402251_n

 

nif_zirve (1)nif_zirve (3)nif_zirve (2)

Uyarılar ve son notlar:

  • Telefonlar çekmediği için tur öncesinden rotayı kağıda yazmalısınız. Bu kağıtta yol ayrımlarının kaçıncı km de olduklarını belirtmelisiniz.
  • Eğer bahar yada sıcak bir günde bu rotayı çıkış için kullanacaksanız ki tavsiye etmem, fazla miktarda su alın ( 5-6 litre)
  • Yanınıza bol miktarda karbonhidrat içeren besin alın.
  • Gündüzlerin kısa olduğu bu aylarda gidecekseniz erkenden yola koyulmanızda fayda var.
  • Çıkışı Kemalpaşa tarafından, inişi bu rota üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.

Bu yazımla beraber sonraki yazılarımda da sayaç bilgilerini de paylaşacağım;

Toplam mesafe53,2 km
Zaman05.22 saat
Ortalama Hız9,9 km/saat
Maksimum Hız55 km/saat

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir