IMAG0394-770x472 Turlar

Bornova- Karagöl Doğa Turu


Hafta sonu Karagöl de kamp yapan arkadaşlarımı ziyaret etmek için yola koyulacaktım ancak bir sorun vardı; tektim ve daha önce Karagöl’e hiç gitmemiştim. Bu yazımda sizlere de yardımcı olabilecek tecrübelerimi aktarıyorum;

Bunun için hemen mapmyride da bir güzergah belirledim, her ne kadar Homeros’tan kestirme bir varmışsa da Manisa yolu üzerinden eğimin daha az olacağından bu güzergahı tercih ettim. http://www.mapmyride.com/routes/view/337137685

Rotamı dikkatlice inceledim ve rotamın üzerindeki benzinlik ve yol ayrımlarını bir kâğıda yazdım. Bunun sebebi her ne kadar akıllı telefonum olsa da, telefonlar soğuktan ve sıcaktan etkilenebiliyor. Ayrıca bazı noktalarda telefonlar kapsama alanı dışında kalıyor ve böylece dünyadan iletişiminiz kesiliyor, etrafta kimse de olmayınca kaybolabilme ihtimaliniz artıyor.

Güzergâhınızı kroki olarak çizmenizi ve ayrımların üzerlerine kaçıncı km de olduklarını yazmanızı tavsiye ederim.

Yola çıkmadan yanınıza muhakkak bol karbonhidrat ve su alın, yolda besin ikmali yapabileceğiniz son istasyon sarnıç köye girmeden yaklaşık 10. Km üzerinde bulunuyor. Sarnıç köyde mevsimden kaynaklanıyor olabilir ancak akan bir çeşme bulamadım. Bu yüzden buradan muhakkak su alın. Nitekim ben almadım ve biraz güçlük çektim.

Sarnıç köyü geçtikten sonra karıştırabilmesi muhtemel yol arımı Kurudere ile taş ocağı ayrımıdır. Bahsettiğim ayrım haritada yaklaşık 17.km de bulunuyor. Burada taş ocağının içerisinden geçmeniz gerekiyor. Burayı geçtikten sonra sizi zorlayan taşlı bir yol ile karşılaşacaksınız. Bundan sonra bir insan ile de karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşük ve telefonun çekmeyeceği alanlar var. Bu yüzden bundan sonraki rotaya iyi çalışıp not almanızı şiddet ile tavsiye ediyorum.

Ben bu noktadan bu mevsimde su bulmakta güçlük çetim ve bir ara karşıma çıkan buzları eritmeyi bile düşündüm.

IMAG0379-570x434

IMAG0386-770x472

Ancak biraz daha ilerledikçe 2 çeşme buldum, bunların ilki 23. Km de ikincisi ise 24.km de bulunuyor. İkincisi zaten yol üstünde ancak ilki yolun biraz aşağısında, tanıyabilmeniz fotoğrafları ekliyorum; ( Sırasıyla 1. ve 2.çeşme)

IMAG0389-770x472

IMAG0390-970x342

 

Yükseklere çıktıkça güneş görmeyen kısımlarda aşağıdaki gibi kar örtüsü ile çok sık karşılaşmaya başladım:

IMAG0392-970x342

Karagöl’e vardığımda ise göl çoktan buz tutmuştu : )

IMAG0394-770x472

Unutmadan son notlarım;

>Karagöl’e gitmeden önce 360 derece bakabilirsiniz: http://www.mekan360.com/360fx_karagol-izmir-karsiyaka.html

>Karagöl’e giriş ve kamp için ayrı ücretler isteniyor, günü birlik giriş 5 TL,

>İçeride yemek yiyebileceğiniz bir tesis bulunuyor ancak her zaman açık olur mu bilmiyorum, fiyatları ise çok pahalı değil ( Örn: Tavuk ızgara: 12,5 TL)

>Karagöl’deki tesiste elektrik var, yani telefonunuzu şarj edebilirsiniz ancak çoğu yerde çekmiyor.

>Benim hattım Avea olsa da diğerlerinde de sıkıntılar yaşanabilir, hazırlıklı olun

>Dönüş için UYARI: Eğer bu mevsimde dönüş için Yamanlar rotasını tercih edecekseniz, asfalt üzerindeki buzlanmayı da göze almışsınız demektir.

Her şeye rağmen çok güzel bir turdu, şiddet ile tavsiye ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir