izmir-genclik-meclisi Sosyal Bisikletçilik

Bundan Sonraki Süreçte İzmirli Bisikletliler Ne Yapmalı ?


Tarihi Hava Gazı Fabrikası’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılımı ile yapılan toplantının ardından bisiklet severler bundan sonraki süreçte izleyeceği yolun nasıl olması gerektiğini irdeliyoruz.

Özellikle “Bisiklet Eylemliliği Grubu” yaptığı eylemler ile belediyede ses getiren İzmirli bisikletliler ile geçtiğimiz günlerde belediye başkanın Aziz Kocaoğlu’nun katılımlarıyla bir toplantı tertip edilmişti. Bu toplantı ile İzmir Büyük Şehir Belediyesi,  iyi niyet göstererek İzmirli bisikletlilerin sorunlarını çözmek için yapacağı plan ve projeleri aktarmak istedi.

Tarihi Hava Gazı Fabrikası’nda yapılan bir açıklama ile İzmirli bisiklet severlere bisiklet kiralama istasyonlarının 5 ayda tamamlanacağının ve diğer projelere de bir an önce başlanarak bu süre zarfında ciddi icraatlar yapacağının sözünü vermiş oldu.

Şimdi İzmirli bisikletlilerin önlerinde 5-6 aylık bir süreç var. Bu süreçte İzmirli bisikletliler olarak bziler neler yapmalıyız;

Sürecin Takipçisi Olmalıyız

Önümüzdeki süreçte bisiklet ile ilgili atılacak her adımı sıkı sıkıya takip etmeli, sürecin yakından takipçisi olmalıyız. Sunumlarda bizlere aktarılan bisiklet yollarının ihaleleri takip edip, yapılması planlanan projelerdeki olası hatalar, atlanan, gözden kaçan durumlara karşı dikkatli olmalıyız. Gerektiği yerlerde müdahalelerimiz, olmalıdır.

Bilinçlendirme Kampanyaları Yapmalıyız

Belediye’nin yapmış olduğu sunumda dikkatimi çeken bir nokta oldu; halkı bisiklet konusunda bilinçlendirmek adına bir faaliyet veya kampanya bulunmuyor.

Bizim en çok şikâyetçisi odlumuz konulardan biri, motorlu araç sürücülerinin bizlere karşı olumsuz ve hayatımızı tehlikeye atan davranışlarıdır. Bisiklet yolları tamamlansa da kente bisiklete yönelik bilinç artmadıkça, can güvenliğimiz tehlikede olmaya, motorlu araç sürücülerinden kaynaklanan sorunlarımız ise var olmaya devam edecektir.

Bu sorunları ortadan kaldırmak için, gönüllü bisikletliler olarak bizler, önümüzdeki 5-6 aylık süreçte motorlu araç sürücüleri başta olmak üzere kent insanındaki bisiklet bilincini yükseltmeliyiz.

Bilinçlendirme ve farkındalık konusunda, arkadaşlarım adına toplantıda da bu kısmın kent konseyi yapısı altında gönüllü bisikletliler ile yapılabileceğini, bunun adımlarının atılmaya başlandığını aktarmıştım.

Kent içinde yapacağımız bisiklet farkındalığı ve bilinçlendirme kampanyalarında sizde yer almak istiyorsanız, İzmir Kent Konseyi’nden bilgi alabileceğiniz gibi, bana da ulaşabilirsiniz: umut@bisikletgunlugu.com

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir