buyuksehir_kusatma Video

20 Ağustos Belediye Kuşatması Bisiklet Eylemi


İzmirli bisiklet severler kentteki yetersiz bisiklet yollarını İzmir Büyükşehir Belediye binası etrafında bisikletleriyle dönerek protesto ettiler.

İzmir, TUİK verilerine göre 2012 yılında Türkiye de Trafik Polisi sorumluluk alanlarında kazaya karışan bisiklet sayısı dağılımında Konya’dan sonra 380 kazayla 2. sırada yer alarak kentin “Can alan” bir problemi haline gelmiştir.

Kentte bisiklet yollarının yeterli olmaması ve trafikte bisikletlilerin yaşadığı can güvenliği endişesi bisiklet severleri 20 Ağustos Salı günü bir araya getirdi.

Saat 15.00 ten başlayarak saat 23.00 e kadar farklı gruplar halinde belediye binasının etrafında bisikletleriyle dönerek bisiklete ve bisikletliye olan duyarsızlığı protesto ettiler.

20 Ağustos 2013 Bisiklet Eylemi Basın Açıklaması:

Değerli Basın Mensupları, Sevgili Bisiklet severler,

Bizler günlük hayatın her alanında işte, okulda, alışverişte ulaşımını bisiklet ile yapan kentini seven, çevresini koruyan, doğa dostu bisiklet severleriz. Bugün burada olmamızın sebebi, belediyemizin bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmemesi, şehrimizde sadece sahil şeridi için, gezinti amaçlı bisiklet yolu projeleri yaparken, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Çiğli, Narlıdere, Güzelbahçe gibi ilçelere ulaşımımızı sağlayacak bisiklet yollarının yapılmasını reddetmesidir.

Türkiye’de 2012 yılında, trafik polisi sorumluluk bölgesindeki trafik kazalarında, 41 bisikletli öldü, 4865 bisikletli yaralandı, rapor edilmeyen daha binlerce yaralı vardır. Uzağımızda olan kazalar değil bunlar, 380 tanesi İzmir’de gerçekleşti. İzmir’de 2013 yılında en az 3 bisikletli öldü. Bisiklet yollarının yapılmasının ve bisikletin ulaşımda kullanılan bir araç olduğuna dair farkındalığın arttırılmasının bu kazaları azaltacağını ümit ediyoruz.

Fiziki şartların uygunsuzluğunu öne sürerek ana yollara bisikletin de kullanılabilmesini sağlayacak düzenlemeler yapmayı reddeden belediyelerimiz, bu yollara daha fazla otomobilin park etmesi için yer açabilmektedir. Belediye başkanımıza, bu bölgelere arabalarla ortak kullanımlı bisiklet yolu yapılmasını önerdiğimizde, bize “şu anda güvenliğiniz yok ama benim de mesuliyetim yok, kendi özgür iradenizle gidiyorsunuz, ama oraya bisiklet yolu yaparsam benim sorumluluğumda olursunuz” demiştir, ancak, alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle geçirdiğimiz kazalarda da belediyenin sorumluluğu olduğu göz ardı edilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin şehrin ana arterlerini birbirine bağlayan ULAŞIM AMAÇLI BİSİKLET YOLLARI için projeler üretmesini, var olan yollarda bisiklet için işaretlendirmeler ve gerekli düzenlemeleri yapmasını ve bunları hayata geçirmesini istiyoruz.

Belediye bu konuda somut adımlar atmadığı sürece bisiklet kullanıcılarının eylemleri artarak devam edecektir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir