citybike Genel

Bisiklet Türleri


Bisiklet icat olduğu tarihten bu yana her geçen gün gelişmeye devam ediyor ve beraberinde farklı bisiklet türleri meydana getiriyor. Başlıca bisiklet türleri ise şöyle;

Şehir Bisikleti:

citybikeŞehir bisikletleri, adından da anlaşılacağı üzere şehir içinde, gündelik hayatta kullanım amacıyla üretilen bisikletlerdir. Gündelik hatta kolaylık sağlamalı için üzerlerinde sepet ve bagaj, yerdeki su birikintilerinin sıçramasını önlemek için de çamurluk sıkça kullanılır.  Gündelik hayatta kullanılmalarından dolayı üst düzey donanıma sahip olması beklenmez, bundan dolayı daha ekonomiklerdir.

MTB

mtbMounTain Bike, yani dağ bisikletleri spor maksatlı kullanılan, başta arazide kullanımın yanı sıra her yerde kullanılabilen bisiklet türleridir. Kadroları hafifliği ve esnekliği sağlamak için genel olarak alüminyum yada karbondan yapılır.

Darbeleri emebilmesi amacıyla önünde olmazsa olmaz amortisör bulunur. Bunun haricinde arka çataldan kadroya doğru uzanan 2.amortisöre sahip türleri de vardır.

Yol Yarış Bisikleti

yolyarisbikeDaha yüksek hızlarda sürüşleri hedefleyerek tasarlanmış bisikletlerdir. Tasarımları sürtünme kaybını azaltmaya yöneliktir. Sürtünme kaybını azaltmak için, silik ve ince lastik ve hafifletilmiş kadro kullanılır. Düz yollarda sürüş yapıldığından ve ek ağırlık oluşturduğundan maşa tercih edilmez. Yine ek ağırlık oluşturduklarından dolayı hidrolik fren seti tercih edilmez.

DownHill

downhillBu tür bisikletler sadece eğimi yüksek dağ inişlerinde kullanılmaz üzere geliştirilmişlerdir. Kadroları yüksek dayanıma sahip, özel açılar ve titiz kaynaklar ile üretilir. Önde ve arkada çataldan kadroya doğru 2 adet yüksek kaliteye sahip amortisörlere sahiptir.

BMX

bmxGösteri amacıyla, çeşitli atlayışlar ve hareketler sergilemek maksatıyla geliştirilen bisikletlerdir. Küçük kadro boyları yapılan hareket ve gösteriler için elverişlidir.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir