maliyet Genel

Bisiklet Sporuna Başlamak İstiyorum, Bütçem Ne Olmalı?


maliyetBisiklet sporunda kullanılan bisikletlerin ve aksesuarların normal bisikletlere göre pahalı olması bu sporu biraz pahalı gösterebiliyor. Ancak gerçekteki durum ne ? , Bu spor için ne kadar bütçe ayrılmalı ? İşte bu yazımızda bu sorulara cevap arıyoruz…

Bisiklet sporunda kullanılan bisikletlerin pahalı olması bu spor dalı ile tanışmamış kişilerde haliyle bir önyargı oluşmasına sebep oluyor. Ancak bir çok öğrenci kendi bütçelerinden tasarruf ile veya çalışarak maaşlarından kesintiler ile bu spor ile uğraşabiliyor.

Bu spora başlamak için bütçem ne olmalı ?

Öncelikli olarak bisiklet sporuna hangi branşta başlamanız gerektiğine karar vermelisiniz, zira onlara göre maliyetiniz değişebilir. Ancak bu spora henüz başlayan bir çok kişi başlangıç olarak MTB’de yani MounTain Bike ( Dağ bisikleti ) tarzında başlıyor.

Bu tür bisikletler ile başlayanlar, bunları ismi gibi sadece dağda, arazide değil, yolda ve her yerde kullanabiliyorlar. Bu tür bisikletlerin, yani MTB’lerin başlangıç düzeyindeki maliyetleri 600-800 TL arasında değişiyor.

Sadece bisiklet yeterli mi ?

Elbette yeterli değil. Olmazsa olmaz dediğimiz aksesuar, yedek parça ve güvenlik araçlarına da sahip olmanız gerekiyor. Bunların maliyetini şöyle;

Kask: 60-100 TL
Eldiven: 20-30 TL
Yama malzemesi: 5 TL
Levye: 5-10 TL
Allen Çakı: 15-25 TL
Yedek iç lastik: 10-15 TL
Pompa: 15-20 TL
Suluk kafesi: 15 TL
Suluk: 15 TL
Ön far: 10-15 TL
Arka Led: 10-15 TL

Bu spor dalı için, bu malzemeler olmaz ise olmaz ihtiyaç kalemleridir. Tüm bunların ve başlangıç seviyesindeki bir bisikletin toplam maliyet ortalaması 900-1100 TL arasında bir tutara karşılık geliyor. Yani bu spora başlamak için yaklaşık 1000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Elbette alacağınız bisiklete ve malzemelere göre bu fiyat aralığı değişebilir, ancak başlangıç seviyesindeki maliyetiniz yaklaşık olarak budur.

Hala fiyat yüksek görünüyor olabilir nacak aldığınız bisiklet diğer binek bisikletlerden dayanımı yüksek bir bisiklettir. Yani belirli bir sabit maliyeti karşıladıktan sonra bakım hariç herhangi bir başka harcamaya bağlı kalmıyorsunuz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir