pedal3 Sosyal Bisikletçilik

Sağlık ve Çevre İçin Pedalla Projesi


Birkaç ay önce başlangıç adımını attığım proje, İzmir Kent Konseyi  Gençlik Meclisi, Doğal Yaşam Ve Çevre Çalışma Grubu & Ege Üniversitesi  Bisiklet Topluluğu ortaklığı ve destekleriyle çok yakında gerçekleşecek.

Proje Hakkında Genel Bilgi:

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde bisikletin şehir içi kullanımı her geçen yıl artmaktadır ve hükümetlerde bisiklet kullanımın yaygınlaşmasına destek olmaktadır.

Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber motorlu araç kullanımın azalması ve bununla beraber atmosfere salınan karbon miktarının düşmesi birbirleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu sayede ulaşım aracı olarak bisikleti tercih eden birey, çevreye salınan karbon miktarını düşürerek daha yaşanılabilir bir çevreye katkıda bulunur. Bulunulan çevre ile sağlığın doğrudan ilişkisi olduğundan birey hem daha sağlıklı bir çevre edinmeyle hem de bisiklet kullanmasından dolayı doğrudan kendi sağlığına katkıda bulunur.

Yani;

 

Daha da kısaltmak gerekirse;Projenin İçeriği:Katılımcılar hazırlıklarını yaptıktan sonra, Alsancak vapur iskelesi önünden hareket ederek aşağıdaki tur programını gerçekleştirecekler.İnciraltı ve İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda verilecek molalarda, projenin amacına ulaşmasını sağlamak, insanlarda bisikletin çevreye ve bireyin kendi sağlığına katkı sağladığı bilincini oluşturmak için proje için özel olarak tasarlanmış bisiklet figürlü maketler kurulacak.

Proje katılımcıları ve çevredeki İzmirlilerin bu maketler ile beraber fotoğrafları çekilecek ve böylece projenin sosyal medyada yayılması sağlanacak. Ayrıca katılımcılara ve fotoğraf çektiren İzmirlilere projenin bir anısı olan ve projenin istediği farkındalığa biraz daha katkı sağlaması için proje için özel hazırlanmış anahtarlıklardan verilecek.

Tur rotası kısaca şöyledir: Alsancak > İnciraltı (mola ve etkinlik) > Üçkuyular > Bostanlı (Feribot ile) > Mavi Şehir (mola) > Sasalı Doğal Yaşam Parkı (mola ve etkinlik )

2 Martta yapılacak olan etkinliğimize katılmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.facebook.com/events/463571333697202/


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir