orumcek_kafa Genel

Bisiklet Yasaklanmalıymış !


“2 Eylül” adlı gazetede köşe yazarlığı yapan Hakkı Kutlu, 10 Ağustos 2012 tarihinde “Yasal olarak imkânsız da bence bisiklet yasaklanmalı!” başlıklı yazısıyla bisikletin tehlike arz ettiği için yasaklanması gerektiğini okuyucularıyla paylaşıyor. Buradan yazısına bakın, sonra gelin ona gönderdiğim buradaki cevabımı okuyun.

Hakkı Bey, aslında size cevap verip vermeme konusunda biraz tereddütte kaldım. Zira düşündüğünüz yada düşünebildiğiniz kadarıyla kaleme aldığınız yazınız mantık çerçevesinden ve gerçeklikten çok uzak. Ama sizin gibi başka Hakkı Beyler türemesin diye cevap vermek istiyorum.

Öncelikle belirmeliyim ki ben İstanbullu bir bisikletliyim, bir sürücüyüm, bir yayayım. Yani anlayacağınız sizden trafik konusunda trafikteki sıfatım ne olursa olsun daha çok dertliyim.

İstanbul’da da yollar park yüzünden dar ve daha uzun. Bizim burada da park yüzünden sağ şeridin biri dolu oluyor. Kısa süreli parklar için 2.şeritte doluyor. Duraklamaları da hesaba katarsak 3.şeritte tıkalı oluyor. Yani anlayacağınız varlık içinde yokluk çekiyoruz.

Bisiklet Araç Sürücülerine de Yarar Sağlar

Ama ben aynı zamanda bisiklet kullanıcı olduğum için, şunu düşünüyorum. Eğer en azından kısa mesafe için bisiklet kullanımı artsaydı trafikteki araç sayısı düşer bu sayede trafik rahatlardı. Onun için bisikletli olsam da, araç sürücüsün penceresinden baktığımda da bisikletin her iki taraf içinde yararlı olacağını düşünüyorum .

 Ya Bilinçsiz Araç Sürücüleri ?

Tahminimce siz yolda aracınızla trafikte yavaş yavaş ilerken bir bisikletli yoldan kaldırıma, kaldırımdan yola atlayarak giderken siz bunu görüyorsunuz ve bunu kendinize bir çıkış noktası yapıp bisikletin yasaklanmasını istiyorsunuz. Düşünce yapınızın olağan üstü/dışı olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Arkadaşın yaptığı sürüşün doğru olduğunu savunmuyorum. O farklı bir olay bunun bisikletle bir alakası yok. Aynı adama araç verseniz aynı şeyi onda da yapabilir. Zaten bilinçsizce araç kullananların sayısı azımsanamayacak kadar çok.

Yazınızda “Eskişehir’de bisikletle ulaşım istemek, bugünkü şartlarda hem cinayete teşebbüs…. , …Eskişehir’in merkezinde bugünkü şartlarda bisikletle yolculuğu savunmak hem yayalar hem de otomobil sahipleri için ölüme davetiye çıkarmaktır.” demişsiniz. Sadece motorlu araçların karıştığı trafik kazalarını ve yol açtığı ölümlere bakacak olursak, sanırım sizin mantığınıza göre araç kullanmakta katliam olsa gerek.

Hakkı Beyden Bir Kesit Daha:

 

ÖNCE YOL YAPIN!
Çevreci olmak, hayvan sever olmak moda ya…
Bisiklet de öyle…
Bisikletle yolculuğu savununca çevrendekiler seni hem çevreci hem duyarlı hem de entelektüel sanıyor ya…
Ohhh…Konuş gitsin…Yol nerede peki?
Yok…
Yol yok ama laf çok…
Bu iş o kadar kolay değil ama…
Önce yol yapın…
Ya da otoparklar yapılsın…Yoksa şımarmamın lüzumu yok…
Yolları genişletemiyorsanız, bisiklet yolu yapamıyorsanız…
Ebediyete kadar susun!

Hakkı Bey dünyanın en ucuz, en basit aracıyla seyahat etmek sizin için şımarıklık mı demek ?

Yollara gelirsek, evet bizde bisiklet yolu istiyoruz zira sizden yani araç sürücülerinden korkuyoruz. Ve bu konudaki istemlerimizi yazılı olarakta ilgili kurumlara bildiriyoruz. Eğer siz de bizim can güvenliğimizden endişeleniyorsanız o zaman sizinde bisiklet yollarının yapılması için yazı yazmanız gerekmez mi ?

Son olarak size şu videoyu izletmek istiyorum:


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir