ege_bisikley yolu_02 Genel

Ege Üniversitesi Kampüsünde Engebeli Bisiklet Yolu


2012 güz döneminde Ege Üniversitesi’nde başlayan çevre düzenlemeleriyle kampüse bisiklet yolları da yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Ancak şuana kadar yapılan bisiklet yolları engebeli ve yanlış planlanması bisikletlileri rahatsız ediyor.

Yollar Engebeli ve Özentisiz

Bisiklet yolarının yanlış yada özentisiz yapıldığından dolayı bisiklet yolları oldukça engebeli bir halde. Durumu fark eder etmez Ege Üniversitesi Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı’na ilettim. Kampüsteki yüklenici firmanın iş bitiminden önce yolların kontrol edilmesi gerektiğini ve gerekli özenin sağlanması gerekliliğini taraflarına ilettim. Fakat talebime herhangi bir cevap gelmedi.

Dubalar Söküldü

Bisiklet yollarını arabaların yolundan ayrılmak için yapılan dubalar bazı kısımlarda yolların darlığı yüzünden kaldırıldı. Böylece bisiklet yolu anlamını yitirmiş oldu. Zira duba olmayan yerleri araçlar kullanabiliyor ve park edebiliyorlar.

Bisiklet yolarlı yaparak çevreci bir imaj sergilemeye çalışan Ege Üniversitesi, çevrecilik ve bisikletçilik kavramlarından uzak görülüyor ve yapılan bu çalışmalar tabiri caiz ise göz boyamadan öteye gidemiyor.

Umarım çevre düzenlemeleri bitmeden gerekli düzenlemeler yapılır.


4 yorum on Ege Üniversitesi Kampüsünde Engebeli Bisiklet Yolu

 1. bir işi yaptım diye yapmak derler buna özen yok özveri yok haliyle sonucuda böyle oluyor insan arabasını yıkarken gösterdiği özeni malesef geçtiği yolları yaparken göstermiyor

 2. ozan bas

  aslında kampüsün bisiklet yollarına ihtiyacı yok. şehir trafiği yoğunluğu ve hızı kampüste olmuyor çünkü ticari araçlardan sadece taksiler var ve metro istasayonu açıldığından beri 525 daha az sıklıkta işliyor. dolmuş yok, 525 harici otobüs yok, kamyon, kamyonet, panel van da yok.. bence bisikleti trafikte tehlikeye sokanlar bu saydığım ticari ve toplu taşıma taşıtları

  kampüs için 2007’de taslağını yaptığım bisiklet istasyonları bisiklet yolu/şeridi yerine düşünülebilirdi.

 3. seçkin erden

  üni’nin ülkeye örnek olmak gibi bir misyonu var; bu nedenle trafik ve ulaşım modellemesi doğru yapılmalı. bisiklet yolları gerekli yerlerde olmalı, ama kaldırımlar içeri taşınarak araç yolu da korunmalı. malesef mevcut uygulama plansız görünmekte. harcanan paraya yazık :-(

  • UMUT

   Evet hocam katılıyorum size, harcanan paraya yazık. Daha da acısı bu sorunlar fark etseniz dahi karşınızda muhatap bulamıyorsunuz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir