bike_seat Genel

Sele Ayarı Nasıl Yapılır ?


Sele ayarı, performansımızı en doğru şekilde yönlendirmek ve sağlıklı sürüşlerimizin devamlılığı için önemli bir faktördür. Yanlış ayarlı sele kullanımları ise diz travmaları gibi çok önemli eklem rahatsızlarına dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle doğru selemizi vücudumuza uygun bir ayarda kullanmamız gerekir.

Sele ayarı 3 farkı ayardan oluşur;  1-Yükseklik, 2- Yataydaki Konumu, 3-Duruş Açısı


1-Yükseklik Ayarı

Sele boyunuz eğer yanlış ayarlanmış ise, enerjinizi bisiklete doğru aktarmaz, çabuk yorulur ve diz ağrıları çekersiniz.

Doğru sele boyunu ayarlamak için;

Selenizin kelepçesini gevşetin ve bisiklete binin. Bir arkadaşınızdan bisikleti tutmasını isteyin yada gidonu duvara yaslayarak destek alın. Bir pedalınızı zemine en yakın noktaya getirin ve topuğunuz ile basın. Bu sırada dizlerinizi kırmayın ve bacağınızı şekil A da gösterildiği gibi düz tutun. Bu ayar genel sürüşleri için uygun bir ayardır.

Ancak faklı amaçlar ile veya farkı koşullarda kullanım için ufak değişiklikler yapılabilir. Örneğin arazi sürüşlerinde ve inişlerde ağırlık merkezini aşağıya çekmek ve böylece daha emniyetli sürüşler sağalmak için sele bir miktar aşağıya indirilebilir.

2-Yataydaki Konumu

Tarak kemiklerinizin bulunduğu kısım ile veya bir başka değişle ayağınızın ön yarısı pedal üzerine konur. Pedal kollarından bir ileri alınır ve zemin ile paralel hale getirilir. Şekildeki gibi diz kapağı ile pedal mili aynı hizada olması gerekir. Eğer farklı ise selenin altındaki vidalar gevşetip ileri geri ayar yaparak doğru konum ayarlanır.

3- Duruş Açısı

Selenin duruş açını düz zemine paralel olmalıdır. Su terazisiyle veya gözünüzle bunu ayarlayabilirsiniz. Erkekler de selenin ucu bir miktar aşağı bakarsa daha konforlu sürüşler elde edersiniz.

 

 

3.Resimin Kaynağı:bisikletforum.com

 

 

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir