101120121922148193825_2 Genel

Hollanda Prensinden Türkiye’ye Bisiklet Mesajı


Türkiye ile diplomatik ilişkilerin 400. yıl dönümü münasebetiyle Türkiye’de bulunan Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander ile eşi Prenses Maxima Türkiye-Hollanda dostluğu için pedal çevirdi. Gidecekleri yere bisikletle giden Hollandalıları deyim yerindeyse bir basın ordusu takip etti.

Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander ile eşi Prenses Maxima, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin 400. Yıl dönümü nedeniyle İstiklal Caddesinde iki ülke arasındaki dostluğa ve bisiklet kültürüne dikkat çekti.

Sempatik tavırlar sergileyen prens ve eşi üzerlerinde Türkiye-Hollanda yazılı, bisikletler ile konsolosluktan 300 metre mesafedeki otele kadar pedal çevirdiler.

Hollanda Konsolosu Onno Kervers, “Yıllar süren ilişkimiz sonunda ortak bir değer olarak lalenin ortaya çıktığını gördük. Ortak bir değerimiz olmayan bisikletin de ülkelerimizi birleştiren yeni bir sembol olabileceği kanaatine vardım. Her ne kadar bisiklet, ortak değerimiz olmadıysa da sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle İstanbul’da bisiklet kültürünün yerleşmesine yönelik faaliyetlere desteğimizi başlattığımızı söyleyebiliriz. Bu güzel şehirde bisikletin bir ulaşım aracı olarak değerlendirilmesi için bu yapılanların ilk adım olmasını diliyorum.” dedi.

Türkiye’deki bisiklet kültürüne bir nebze de olsa dikkat çektikleri için, bu örnek davranışları için kendilerini tebrik ediyorum ve bu söylemini destekliyorum.

Umarım bisikletin yaygınlaştırılmasına yönelik benzer söylemleri, talepleri dikkate alan bir hükümetimiz olur ve böylece ortak değerlerimiz arasında “bisiklet”ide görebiliriz.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir