katlanir-elektrikli-bisiklet Genel

Elektrikli Bisikletler


Merhabalar. Elektrik mühendisi olduğum için ilk yazımı elektrikli bisikletler hakkında yazmak istedim. Algıda seçicilik olsa gerek…

Soru-cevap şeklinde daha kolay takip edilebilir bir yazı olacağını düşünüyorum ve başlıyorum.

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Elektrikli bisiklet, bataryada depolanmış elektrik enerjisini bir elektrik motoru yardımıyla mekanik enerjiye dönüştüren bisiklet türüdür. Elektrikli bisikletler daha çok şehiriçi ulaşımlarda tercih edilir. Motor güçleri 250watt veya altında bir değerdedir.

Yapısı Nasıldır?

Elektrikli bisikletlerin görünüş olarak normal bisikletlerden farkı yoktur. Hatta mevcut normal bisikletler elektrikli hale dönüştürülebilir.

Elektrikli bisikletler basitçe; batarya, motor(hub motor) ve motor sürücü devresinin standart  bisikletlere eklenmesiyle oluşur ya da üretim sırasında bu cihazlarla birlikte üretilir.

katlanir-elektrikli-bisiklet

hubmotor

Elektrikli Bisikletlerin Avantajları Nelerdir?

Tekerlek içine yerleştirilmiş motor(hub motor) sayesinde siz pedal çevirirken bir yandan da destek almanız mümkündür elektrik bisikletlerde. Örneğin yokuşları çıkmak daha da kolaylaşacaktır. Düz yollarda da elektrikli bisikletlerle daha hızlı gidebilirsiniz. Elektriğin olduğu her yerde bisikletinizin bataryasını şarj edebilirsiniz; edemeseniz de pedal çevirerek normal bir bisiklet olarak kullanabilirsiniz.

Rejeneratif frenleme denile bir yöntem ile elektrikli bisikletinizi kullanım sırasında da şarj edebilirsiniz fakat bunu için motor tasarımının ve motor sürücü devresinin bu özelliğe göre tasarlanması gerekir.

Rejeneratif frenleme nedir, dersek; rejeneratif frenleme daha çok elektrikli otomobillerde görülür. Frenlerde ısı olarak kaybedilen kinetik enerjinin bir kısmını elektrik enerjisine dönüştürülüp bataryaya depolanması işlemidir rejeneratif frenleme. Aşağıdaki çizimde görüldüğü gibi yokuş aşağı yapılan bir frenlemede tekerlekleri yavaşlatmak için gereken enerjinin bir kısmı elektrik enerjisine dönüştürülür.

elektrikli_bisikletlerde_rejeneratif-_fren

Frenleme için gereken mekanik enerjinin bir kısmı elektrik enerjisine dönüştüğü için rejeneratif frenlemede bisikletin yavaşlaması ya da durması normal frenlemeye göre daha uzun sürer. Bu yüzden bu özelliğe sahip bisikletlerde bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Elektrikli Bisikletleri Kullanmak İçin Ehliyete Gerek Var Mıdır?

Elektrikli bisikletlerin motor gücü 250 watt veya daha düşük olduğu için elektrikli bisikletlerde ehliyete gerek yoktur.

Elektrikli Bisikletlerin Tasarımı-Üretimi Neye Göre Yapılır?

Elektrikli bisikletler EN 15194 Avrupa Standardına tabidir. Örneğin bu standarda göre elektrikli bisikletlerde el gazı bulunmaz. Bisiklet sürücüsü pedal çevirdiği takdirde elektrik motoru da çalışır. Bu bisikletler sadece motor gücüyle hareket edecek şekilde tasarlanmamıştır, pedal çevirmeye destek olmak için tasarlanmıştır.

Pedal çevirmeye destek olanlar her zaman artsın diyerek bu sitedeki ilk yazımı tamamlıyorum.

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir