e.t. Video

E.T.’nin Uçan Bisiklet Hayali Gerçek Oldu


e.t.Birçok kişinin çocukluk hayallerinden biri olan uçan bisiklet, E.T. filmi ile hafızalara kazınmıştı. Bir buçuk yıl önce geliştirilmeye başlayan uçabilen motorlar, bu bisikletin de hayal olarak kalmamasını sağladı. Çek araştırmacıların sermayesi, hayal gücü ve bilgi birikimi bir araya gelince, Uçan Bisiklet için bir prototip ortaya çıkarıldı. Tüm dünyanın gözlerini üzerine çeken ve heyecanlandıran bu bisiklet, şuan için ticari amaçlara uygun değil, ancak yakın zamanda daha gelişmiş bir versiyonu karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Bugüne kadar uçan bisiklet üretmek birçok kişinin hayalleri arasında yer alıyordu. Hatta daha önce bu konuda denemesi olan kişiler de karşımıza çıktı. Bu kez düşlerini gerçekleştirmek için oldukça ısrarcı olan Çek ekip, hayallerindeki bisikleti önce sanal ortama döktü. Tasarımını sanal ortamda hazırladıktan sonra uçuşu nasıl gerçekleştirebilecekleri konusunda araştırmalar yapan ekip, multicopter ilkesini kullanmaya karar verdiler. Altı fütüristik yatay pervanenin statik itici gücüyle harekete geçen söz konusu uçan bisiklet, ilk testte havaya kalkmayı başardı. Uzun süredir birçok kişinin hayali olan, ancak Çek ekip sayesinde gerçekleştirilebilen bu bisikletin sırrı ise bilinçli iş bölümü ve bilgi paylaşımına dayanıyor.

3 Çek şirketin yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan Uçan Bisiklet’te, Technodatşirketi projenin yönetiminden, koordinasyonundan, takviminden ve bütçesinden sorumlu oldu. Bir bisiklet üretici firma olarak tanıdığımız Duratec ise kasayı, kanatların güvenlik kapaklarını ve motosikletin yerel üretim bileşenlerini tedarik etti. Bünyesinde birçok mühendis bulunduran Evector ise, uygun tahrik ünitelerinin, akülerin ve kanatların seçilmesini sağlayan şirket oldu. güçlerini birleştiren Çek şirketler, bir hayali gerçekleştirmeyi de başardı.

Kaynak: Star Gündem