ebit Genel

Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu -EBİT


Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu(EBİT),1998 yılında Ege Üniversitesi(EÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nda, EÜ Bisiklet Dostları Kulübü olarak kuruldu.2003 yılından bu yana EBİT adı altında faaliyetlerini Türkiye çapında sürdürmektedir.

Ekim ayı içinde üyelik kayıtlarını tamamlayan topluluğumuz, tüm üyelerine bisikletin tarihçesi, trafik, bisiklet alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar, kampçılık, bisiklet bakımı, sporcu giyimi, donanım ve güvenlik elemanları, toplu sürüş kuralları ve temel ilkyardım gibi bilinmesi gereken konuları içeren eğitimler vermektedir. Topluluk amaçlarının başında bisikleti tanıtmak, sevdirmek ve kullanımının yaygınlaştırılması gelmektedir.

EBİT’e EÜ öğrencisi, akademik ve idari personeli üye olabilmekte ve ancak bu şekilde faaliyetlerine katılabilmektedir. Üye olmak için gereken ön şart bisikleti sevmektir. Topluluğumuza ait 16 bisikletimiz bulunmakta ve hepsi, sadece bisikleti olmayan ve bulunduğumuz dönemde EBİT’e yeni üye olanlara, topluluk faaliyetleri kapsamında herhangi bir ücret talep edilmeden hizmet vermektedir.

EBİT olarak tüm etkinliklerimiz, toplu sürüş ve güvenlik kurallarına mutlak şekilde uyularak gerçekleştirilmektedir.2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na uygun şekilde, topluluğumuzdaki eğitmen ve yardımcı eğitmen arkadaşlarımızla seyir halindeyken grup düzenini sağlamakta ve diğer araçları grubumuz güvenliği adına uyarmakta ve yönlendirmekteyiz. Bazen eskort polis veya jandarmalar eşliğinde güvenli şekilde varacağımız yere giderek etkinliklerimizi tamamlamaktayız.

Etkinliklerimiz güz döneminde İzmir çevresinde ilk haftalar 30 km mesafeden başlayarak dönem sonunda günde 100 km yol alabilecek şekilde günübirlik turlardan oluşmaktadır. Bahar döneminde grubumuz bisiklet ve trafik konusunda oldukça tecrübeli hale gelmekte ve bu dönemde yeni üye alımı yapmadan uzun ve kamplı turlar halinde, zaman zaman projeler kapsamında etkinlikler yapmaktayız. İzmir dışında yaptığımız etkinliklere bisikletle gitmemizin zaman alacağı durumlarda, bisikletlerimizin de normal bagaj olduğunu bilen ve tabi ki ek ücret gibi talepleri olmayan şehirlerarası otobüs firmaları ile ulaşımımızı sağlamaktayız.

Topluluğumuzun son birkaç senede gerçekleştirdiği projeler arasında Karadeniz Turu (2006 / 22 gün / Sarp-İstanbul) EÜ Bisiklet Festivali (2007 / İzmir), Yeşil’e Pedal (2007 / Isparta), Çanakkale Şehitlerini Anma Turu (2008 ve 2009 Çanakkale), Türkiye Sınırları Turu 1. Etap (2009 / Sarp-Sinop) şeklinde özetlenebilir.

Son zamanlarda İzmir’de ve kampüsümüzde ulaşımını bisiklet ile yapan kişilerin sayısının artışını görmek bizlere gurur ve cesaret vermektedir. Bisikleti yaşam biçimi halinde gören bizler biliyoruz ki; en çevreci kısa mesafe ulaşım aracı, en güzel spor, paylaşımı tatlandıran, trafiğe takılmayan, hoşgörüyü artıran ortak noktamız bisiklettir.

Web adresimiz: http://www.eubisiklettoplulugu.com/


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir