havagazitoplanti Bisiklet Haberleri

İzmir Hava Gazı Fabrikası Bisiklet Toplantısında Neler Konuşuldu?


İzmir bisiklet eylemlerinin akabinde, belediye başkanı tarafından kentteki tüm bisiklet severleri davet edilerek yapılan toplantıda bisikletlilerin sorunları dinlendi.

Toplantı, belediyenin kentte planlanan bisiklet ile ilgili projelerin sunumlarıyla başladı. Sunumlarda işlenen satır başlıkları;

1- Bisiklet Yolları

Sahil şeritlerine bir ucu Urla’ya uzanan, Bornova’yı sahile bağlayan, körfezde kesintisiz ulaşım amaçlı bisiklet yolları yapılması planlanıyor. Ancak planlarda Buca’ya yapılması planlanan bisiklet yollarının körfeze bağlantısı maalesef görünmüyor.

Yapılması planlanan bisiklet yollarının bazı kısımlarını motorlu araç sürücülerinden ayırmak için dubalar konulması, yayalardan ayırmak içinde kot farkı oluşturulması planlanıyor.

2- Bisiklet Kiralama İstasyonları

Karşıyaka da bir örneğini gördüğümüz bisiklet kiralama istasyonlarının tüm körfez şeritine yayılması planlanıyor. Bunun için başta vapur, metro, izban ve sosyal  mekanlar dikkate alınarak bir çok noktaya bisiklet kiralama istasyonları yapılması planlanıyor.

3- Yeni Gemiler

Yeni gemilerde bisiklet park yeri bulunacak, hali hazırda bu gemiler tersanede yapım aşamasındalar.

4-Bisiklet Park Yerleri

Kentin önemli noktaları başta olmak üzere, kentin muhtelif yerlerine bisiklet kadrodan kilitlemeye uygun bisiklet park yerlerinin yapılması planlanıyor.

Sunum yapıldıktan sonra gelen sorulara cevap verilmeye çalışıldı ve konuyla ilişkin isteyenlere söz hakkı verildi;

Ben, İzmir kent Konseyi adına söz alarak, konunun farklı bir boyutuna değinmeye çalıştım; motorlu araç sürücülerinin sergilediği olumsuz tavırların iyileştirilmesi ve kentteki bisiklet bilincinin arttırılması. Bu konuyu İzmir Kent konseyinde ve onunda öncesinde “Bisiklet Eylemliliği” grubunda sıkça konuştuk ve üzerinde yapabileceklerimizi planlamaya gayret ediyoruz.

Toplantıda iletilen şikâyetler;

  • ESHOT şoförlerinin trafikteki olumsuz ve tehlikeli boyuta varan davranışları
  • İZBAN ve İzmir Metro da bisiklet için istenilen 2.bilet uygulaması
  •  İZBAN ve İzmir Metro bisikletin asansör ile taşınmasının yasak olması
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde bir bisiklet park yerinin olmayışı
  • İzmir Expo 2020 reklam filminde vurgulanan bisikletin, gerçekte vurgulanmayışı
  • Bisiklet için uygun olmayan mazgallar

 

Ayrıca gelen öneriler arasında en ilgi çekici olan belediyede bir “Bisiklet masası” nın kurulması oldu. Bisiklet masası ile ilgili çalışmaların daha hızlı yürüyebileceği, bisiklet ile ilgili sorunların daha hızlı çözüm bulabileceği belediye içerisinde bir bisiklet birimi oluşturulması önerildi, ancak belediye başkanı bu öneriye sıcak bakmadığını kesin bir dil ile vurguladı.


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir