bisiklethirsiz Video

İnsanlar Bisiklet Hırsızlıklarına Duyarsız Kalıyor


Bisiklet kullanımın arttığı şehirlerde bisiklet hırsızlığı sayısı  da artı ve bu durum bisikletlileri endişelendirmeye devam ediyor.

Bisiklet hırsızları en kalın zincirleri bile 2-3 dakikadan az bir sürede etkisiz hale getirip, kayıplara karışabiliyor. Ancak işlem süresi az da olsa bu duruma şahit olan çevredeki insanlar genelde duruma tepkisiz kalmayı seçiyor. New York’ta yapılan bir deneme ile çevredekilerin bisiklet hırsızlıklarına karşın nasıl duyarsız kaldıkları videoya alınmış.

Az dikkat çeken durumdan daha fazla dikkat çekilen hırsızlık denemelerinde sadece sonuncusunda çevreden tepki alınıyor. Son denemeyi metro çıkışında ispiral ile yapan ekip, çevredekilerin dikkati çekiyor ve duruma polis müdahale ediyor. Polise durumu açıklayan genç ekip, polise daha önce bir bisiklet hırsızı yaylayıp yakalamadıklarını soruyor, cevap ise yakalamadıkları oluyor.

Toplumdaki yetersiz bisiklet algısı nedeni ile hırsızların çoğu tespit dahi edilemiyor. Tespit edilenlere yönelik adli muamele ise polisteki bisiklete olan duyarsızlık nedeniyle yetersiz kalıyor.

 


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir