izmir_bisiklet_eylem Video

İzmirli bisikletçilerden “otobüsünü üzerime sürme” eylemi


Geçten Cuma günü günlük bisiklet antremanını yapan İzmirli milli triatlon sporcusu Tuğçe Karakaya, İnciraltı dönüşünde Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Karataş mevkiinde Eshot’a ait bir belediye otobüsünün sıkıştırması ve bisikletine çarpması sonucu kaza geçirmişti.

Bir süredir İzmir’de bisiklet yollarının yapılması ve trafikteki araç sürücülerinin yolu bisikletlilerle paylaşmasını sağlamak için eylemler yapan İzmirli bisikletçiler, yarın (Cumartesi) 10:00′da Konak Meydanı Saat Kulesi’nde buluşacaklar.

Facebook’ taki etkinlik sayfasında“Biz bisikletliler, eğitimsiz ve bilinçsiz belediye otobüs şoförleri tarafından öldürülmek istemiyoruz. Eshot ve İzulaş Şoförlerine eğitim verilsin, bilinçlendirilsin. Bisikletlilerin hayatı tehlikeye atılmasın. Artık yeter!  2014 yılında otobüslerin karıştığı bisikletli kaza haberi duymak istemiyoruz.  Yetkililer göreve, otobüs şöförleri eğitime! “ diyen bisikletçiler, “BİSİM projesi İzmir için çok önemli bir gelişme. Belediye bir taraftan gerekli önlemleri almadığı için hayatımızı tehlikeye atıyor. Fakat diğer taraftan geç kalınmış da olsa güzel projelere imza atıyor. Otobüs kazalarını protesto ediyor fakat BİSİM’i alkışlıyoruz” diyorlar.

Konak’ta buluşacak olan eylemciler, Karataş’a geçip, kaza yerinde basın açıklaması okuyacaklar. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin BİSİM projesinin açılışına katılacaklar.

Bisikletçiler sürekli eylemdeler

İzmirli bisikletçiler, motorlu araç sürücülerinin yolda kendilerini sıkıştırmasından sürekli olarak rahatsız olduklarını ve sorunu çözmek için çeşitli yollar denediklerini belirtiyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi (İBB HİM) yoluyla belediyenin, otobüs şöförlerine verdikleri eğitimlerde bisikletçi görselleri kullanılması ve simülasyonlara bisikletçilerin de eklenmesi talebinde bulunulmuştu. Ayrıca, sadece sahil şeridinde ve gezinti amaçlı değil; şehrin bütün yollarında ve sportif aktivite, ulaşım vb. gibi amaçlarla bisiklet sürüldüğünü vurgulayan bisikletçiler, bütün motorlu taşıt sürücülerinin eğitimlerinde bisikletçiler hakkında farkındalık yaratılması gerektiğini belirtmişlerdi.

İzban ve Metro Eylemi başarılı oldu

Dilekçeler yoluyla yapılan isteklerin ve Kent Konseyi’ne iletilen fikirlerin yanı sıra, her ayın son Cumartesi günü yapılan Critical Mass eyleminde toplanan bisikletçiler, motorlu taşıt sürücülerine attıkları sloganlarla amaçlarını anlatırken, yayalara da bisiklet kullanmaya çağrı yapıyorlar. Daha önce İzban ve İzmir Metrosu’na bisiklet alınması ve toplu taşımaya bisikletin entegre edilmesi için internet üzerinden organize olan bisikletçiler başarılı olmuşlardı. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi etrafında bir gün boyunca turlayarak varlıklarını ve taleplerini Büyükşehir Belediyesi’ne iletmek için eylem yapan grup, Başkan Aziz Kocaoğlu ile toplantı yapılmasını sağlamışlardı.

yılın son Critical Mass eyleminden görüntü

2013′ün son Critical Mass eyleminden görüntü

Dilekçelerin gücü adına!

Bisikletçilerin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Müdürlüğüne verdikleri çeşitli dilekçeler ve gelen yanıtları görmek isterseniz İzmir’li bisikletçi Burçak Semerci’nin Dilekçelerin Gücü Adına isimli bloğunu takip edebilir, kendi dilekçelerinizi de arşivlenmesi için kaydedebilirsiniz.

Haber: Güneş Akçay – Yeşil Gazete

(Fotoğraflar: Can Sarı)

#GÜNCELLEME: 18 OCAK 2014 

Değerli Basın Mensupları, Sevgili Bisikletseverler,

Bizler günlük hayatın her alanında işte, okulda, alışverişte ulaşımını bisiklet ile yapan kentini seven, çevresini koruyan, doğa dostu bisiklet severleriz. Bugün burada olmamızın sebebi Eshot ve İzulaş Belediye Otobüsleri ile trafikte yaşanan problemleri dile getirmek ve çözüm bulunması için ilgili mercileri harekete geçirmektir.

Otobüs şoförleri maalesef trafikte yol alan bisikletlilere saygı göstermemekte ve zaman zaman trafik kurallarını hiçe sayarak bisikletlilerin hayatlarını tehlikeye atacak hareketler yapmaktadırlar. Bunlara örnek vermek gerekirse;

  1. Yolun sağında giden bisikletlinin önünü kesmek, otobüsü üzerine sürmek
  2. Duraklara yaklaşırken yolun sağında ilerleyen bisikletlinin geçmesini beklememek (10-15 saniye) üzerine otobüsü sürmek ve yolunu kesmek
  3. Duraktan çıkarken sol arkadan gelen bisikletliyi görmesine rağmen sola doğru çıkmak ve bisikletiyi yolun ortasına gitmeye zorlayarak hayati tehlike yaratmak

Bütün bu tehlikeli hareketler bisikletlilerin hayatına kastetmekte ve irili ufaklı kazalar yaşanmaktadır. İzmir’de sadece 2013 yılında 3 bisikletli farklı trafik kazalarında hayatını kaybetmiştir. (Türkiye’de 2012 yılında, trafik polisi sorumluluk bölgesindeki trafik kazalarında, 41 bisikletli öldü, 4865 bisikletli yaralandı, rapor edilmeyen daha binlerce yaralı vardır. Uzağımızda olan kazalar değil bunlar, 380 tanesi İzmir’de gerçekleşti.)

Son bisiklet kazası geçen hafta Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Karataş mevkiinde yaşanmıştır. (10 Ocak 2014)

Günlük bisiklet antremanını yapan İzmirli Milli Sporcumuz triatlon sporcusu Tuğçe Karakaya,  Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Karataş mevkiinde Eshot’a ait bir belediye otobüsünün sıkıştırması ve bisikletine çarpması sonucu kaza geçirmiştir. Kaza sebebiyle milli sporcunun kariyeri

Yukarıda yazdıklarımız sadece basit bir otobüs-bisiklet kazası gibi görülebilir. Fakat durum bundan çok daha vahim. İzmir’de hergün onlarca bisikletli bir yerden bir yere gidiyor. Güvenli, trafikten ayrılmış, ulaşım amaçlı yollarımız olmadığı için hepimiz mevcut yolları kullanıyoruz. Sporcu da, işe giden de, okula giden de, markete giden de bu yollardan geçiyor. Fakat maalesef BU YOLLAR HENÜZ BİZE AİT DEĞİL. Yolların sahipleri var. Bu sahipler MOTORLU ARAÇLAR. Dev cüsseleri ve güçlü motorlarıyla büyük bir arenada tozu dumana katan araçların arasında bizler cılız ve sessiz bir biçimde yol almaya çalışıyoruz.

Diğer araçların yanında trafikte en çok sorun yaşadığımız dolmuş şoförleri, taksiciler ve belediye otobüsü şoförleri maalesef BİSİKLETİN TRAFİKTEKİ YERİ VE HAKLARI konusunda bilgi sahibi değiller. Bu olayda trafik polisi otobüs şoförünün ASLİ KUSURLU olduğunu rapor etmiştir.  Bisikletlinin haklı olduğu açıktır. Fakat asıl mesele bisikletlinin bu kazaya maruz kalmaması için yapılması gereken düzenleme ve alınması gereken önlemlerdir. Bu konuda bireysel olarak ve İzmir Bisiklet Derneği vasıtasıyla Eshot yetkilileri ile bağlantı kurulmuş fakat sonuç alınamamıştır.

Eshot yetkililerinin en kısa zamanda otobüs şoförlerine “bisikletin trafikteki yeri ve hakları” konusunda eğitim vermeleri ve bu konuyu programlarına almaları gerekmektedir. Buradan yetkililere sesleniyor ve daha fazla kaza yaşanmaması için gerekli önlemleri en kısa sürede almalarını talep ediyoruz.

Bilginize sunarız,

Saygılarımızla.

## Habere Ek ↓↓


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir