bike_question_mark Bisiklet Dersleri

Bisiklet Sporu için Gerekli Asgari Ekipmanlar


Bisiklet sporunu henüz başladıysanız yada yakın zamanda başlamayı düşünüyorsanız bu yazı ile gerekli bisiklet ekipmanlarını sıralayacağız.

1.Kask

helmet

 

Kask, bisikletten düştüğümüzde kafamızı çarpmanın etkisini azaltarak koruyan en önemli ekipmandır. “Düşmem olur biter” yada “Daha sonra alırım” gibi geçiştirmeler berberinde ciddi yaralanmalara sebep olur. Zira kazalar planlayarak oluşmaz !

2.Eldiven

bike_glovers

Eldivenin iki vazifesi var. Birincisi düşme sırasında elimizi koruması.Çünkü genellikle kendimizi korumak için otonom olarak avuç içi yere gelecek şekilde bisikletten düşüyoruz. Eldiven olduğu taktirde ellerimizi korumuş oluruz.

Diğer vazifeside sürüş sırasında konfor.

 

3.Yama, Levye  ve Pompatire_repair_set

Bisikletimizin lastiğinin ne zaman patalayacağının bir garantisi olamaz. Patladığında tamir etmesi yani yama yapmak 5-10 dk sürüyor. Ancak yama takımınız yoksa bu mümkün olmaz ;)

4.Yedek İç Lastiklastik

Her zaman yama mümkün olmayabiliyor.  Bu durumlar için bir de yedek iç lastik bulundurmakta fayda var.

5.Ön ve Arka Işıkbisiklet_isigi

Elbette sadece gündüz bisiklet sürmeyeceğiz. Zaman zaman gece de bisiklet süreceğiz. Bu durumda hem yolu görmek hemde karşıdan gelenlerin bizi görmesi için bir ön ışık, arkadan gelenlerin bizi görmesi için bir arka ışığa ihtiyacımız var.

6.Allen çakıallen

 

Bisikletimizin bazen vites-fren ayarları bozulabiliyor yada bazı vidalar gevşeyebiliyor. Bisikletimizin üzerindeki vidalar ile uyumlu bir allen çakı işleri yoluna koyabilir.

7.Suluk ve Suluk Kafesisuluksuluk_kafesi

 

Bisikleti satın aldığınızda suluk ve suluk kafesi olmayabilir. Bunları sizin almanız gerekir.

******************

Tüm bu ekipmanlar bu sporu yapmak için yeterli. Kıyafet konusuna gelirsek;eğer bütçenizi zorladığınızı düşünüyorsanız şimdilik elinizde olan ve nefes alabilen kıyafetler kullanabilirsiniz.

Sizin eklemek yada sormak istedikleriniz varsa yorum kısmına ekleyebilirsiniz ;)


Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir